•  1
  Hayatın İçinden

  Dünyanın tüm müzisyenleri toplanın: Notalarınızı paylaşmak isteyen minikler var

    Selin Babila    0        0         Başlığı bildir

  Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu öğrencilerinin “Biz artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyoruz!“ isteklerini daha önce sizlere ulaştırmıştık. Van’da şimdi nota sesleri yükseliyor ufuklara. Biliyoruz, dünyayı iyilik ve müzik kurtaracak.

  Sevgili gelecek parçası çocuklar ve onların düşünceli öğretmenleri Mansur Kılıç ile şahane bir haber için konuştuk bu kez. Kılıç, “Biz müzik atölyemizi kurduk bilgi vermek istedim. Oldukça da güzel ve çeşitli enstrümanların bulunduğu bir atölye oldu” dedi ve ekledi: “Artık yepyeni bir amacımız var. Elimizdeki atölye ve enstrumanlarımızı kullanarak bir çocuk orkestrası kurmak ve konserler vermek istiyoruz. Hiçbir devlet okulunun bir çocuk orkestrası yok ama biz kurmak ve sesimizi duyurarak bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun için eğitmen desteğine ihtiyacımız bulunmakta.”

  Müziğin gücüne inanarak bir müzik atölyesi kurmak için çıktıkları yolda yolun yarısını geçtiler. Müzisyen adayı bir okul dolusu çocuk, çeşitli müzik aletleri ve teşvik eden bir öğretmen. Mansur hoca “Öğrencilerim okulda gitar çalan bir öğretmeni büyük bir hayranlıkla izliyorlardı ve biz müzikle daha fazla eğlenebilirdik ve birgün bir öğrencim eğlenerek, severek yaptığı bu alanda çok ünlü bir müzisyen olabilirdi” derken çok heyecanlı ama ekliyor:

   

  Amacımız büyük müzisyen yetiştirmek değil çünkü yapabileceğim bir iş değil. Bunu Van’da ve ortaokul seviyesinde yapabilmek bir hayli güç. Benim amacım müzikle uğraşırken biraz daha eğlenebilmek. Zaten öğrencilerim eğlenerek ve severek yaparsa ileride müzisyen olmak isteyenler olacaktır. Bir de çocuklar ne yazık ki burada her an bir travmanın içindeler. Yani travmatize olmak için illa olay yaşamak gerekmiyor. Çocuğun izledikleri, çevresinde konuşulanlar onu bir travmaya sürüklemeye yetiyor.”

  İpekyolu’nda filizlenen minik notalara kampanya boyunca, bakın neler gelmiş:

  20 adet bağlama 1 adet cura 18 adet klasik gitar 1 adet akustik gitar 2 adet akustik gitar 9 adet keman 1 adet piyano 3 adet piyano tuşlu org 1 adet bateri seti 16 adet nota sehpası 1 adet mandolin 2 adet darbuka 3 adet erbane 2 adet tef 1 adet asma davul 1 adet orf seti 1 adet gitar amfisi 50 adet blok flüt 5 adet melodika 2 adet ney 2 adet mızıka 1 adet klarnet 1 adet kaval 2 adet Danimarka flütü 3 adet pan flüt 1 adet yan flüt 2 adet marakas sınırsız müzik defteri, müzik öğretim kitapları, cdleri

  Onların şimdi bir sürü müzik aleti var. Tek ihtiyaçları ise bilgilerini kendileriyle paylaşacak müzisyenler.

  Van’da içimizi ısıtacak bir güneş doğuyor, görüyor musunuz?

  Gamzegül Kızılcık

  gaiadergi.com

   


 •  


Yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapınız

 

Facebook Yorumları