•   Selin Babila    0        0         Başlığı bildir

  Hazırlayan: Sevengül Sönmez

  Kitapta, Sabahattin Ali’nin ailesine, arkadaşlarına yazdığı mektuplarla, Sabahattin Ali’ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, Nihal Atsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya’nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.

  Büyük yazarları yalnızca fotoğraflarından göründükleri gibi sanırız, ciddiyetlerini hiç bozmaz, birbirleriyle dalga geçmezler. İşte Sabahattin Ali’nin mektupları bu önyargıyı kırıyor. Çünkü yengesinin Sabah diye hitap ettiği yazarı azarlamasını, arkadaşı Ayşe Sıtkı İlhan’ın “İhtimal hanımların tatlı bir mikrop gibi kanına giriyorsun” demesini, Sabri Esat Siyavuşgil’in Sabahattin Ali’nin Almanya’ya gittiğini öğrendiği zaman “Hay Allah cezanı versin. Yahu senin Almanya’da ne işin var?” diye tepki göstermesini hiç beklemiyorsunuz.

  “Azizim Sabahattin,
  (…) Gazetenin sahipliği ve değişmesi meselesinde nezaketten bahsediyorsun. İş arkadaşını bilmen lazımdır. Aziz Nesin olacak herif nazik değildir. Kabadır. Namusludur. (…) Benden hiçbir zaman nezaket bekleme. Sana karşı kabalık yaparsam beni mazur gör ve affet. Allah’ın ıslahına gelince, sen benden çok daha fazla ıslaha muhtaçsın. (…) Daha hafif, daha alaylı başmakale beklerim. 19’uncu sayıyı beğenmeyeceksin. 20’inci sayı güzel olacak. (…) Başmakaleni koymadım diye darılma. Hürmetler ederim.”

  Aziz Nesin

  leblebitozu.com

   

   


 •  


Yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapınız

 

Facebook Yorumları