•  0
  Gezi Yazısı

  Körfezin Yükselen Ülkesi: Katar

    Selin Babila    0        0         Başlığı bildir

  Körfez ülkelerinden Katar, son yıllarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız ülkelerinden biri. Küçük bir Körfez emirliği olmasına rağmen, çok zengin gaz ve petrol rezervleri sayesinde bu zenginliğini artırmaya hızla devam ederek modern ve liberal bir Arap ülkesi haline gelen Katar, rakamlara bakılırsa kişi başına düşen geliriyle dünyanın en zengin ülkesi konumunda.

  Parıldayan gökdelenlerine, gösterişli otellerine ve lüks alışveriş merkezlerine baktığımızda Katar’ın 1950’lerin ortalarında Körfez ülkelerinin içinde en fakiri olduğuna inanmak zor. Tarihinin büyük bölümünde Katar, göçebe balıkçı aşiretlerin yaşadığı fakir bir bölgeydi. Uzun yıllardır Al Tani ailesi tarafından yönetilen ve 1871-1916 arasında Osmanlı İmparatorluğu içinde yer alan Katar’ın hikayesi Britanya İmparatorluğu’nun garantörlüğüyle Osmanlı’dan ayrılmasıyla başlıyor.

   

  Çölde kurulan ve doğal su kaynağı olmadığı için kendisini dünyada ki “en hakiki çöl ülkesi” olarak tanımlayan Katar’ın yeniden inşası, doğalgazdan gelen gelirlerle sağlanıyor. Görkemli gökdelenler, göz kamaştırıcı AVM’ler, çorak topraklarda yükselen palmiye ağaçları ve yemyeşil alanlar, benzerini dünyanın başka coğrafyasında nadiren görebileceğiniz lüks arabalar ve dahası…

   

  The Pearl Qatar

  Bugün Katar’ın gaz rezervi 25 trilyon metreküpten fazla ve dünyada gaz ihracatçısı olarak da dünya lideri. Kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 150 bin dolar ve bu onları dünyanın en zengin milleti yapıyor. En zengin ülkeler listesinde Katar’ı Lüksemburg, Norveç, Singapur, Bruney Sultanlığı, ABD takip ediyor.

  İnanılmaz zenginlikteki petrol yataklarından gelen varlığın birçoğunun şimdilerde nasıl harcandığını tahmin etmek çok da zor değil. Kamuoyuna açık bir bütçesi olmayan ülkede, yaratıcı isimler iş yaparken adeta sadece kendi hayal güçleriyle sınırlı.

  Katar’ın en kalabalık şehri ve başkenti Doha, avangart mimarisi, nefis şehir peyzajı ve gösterişli gökdelenleriyle sürekli gelişiyor ve bugün Emirliklerdeki komşularının içerisinde en çok fazla turisti çekiyor. Kozmopolit bir merkez haline gelen Katar’da 2 milyonluk nüfusunun yarısı Doha’da yaşıyor.

  Katar’ın yerli nüfusu yabancılara 8 kişi de bir kişi oranıyla çok daha düşük. Nüfusun ancak 300 bini Katarlı, geri kalanı Hindistan, Filipinler, Nepal, Pakistan, Fas, Mısır, Lübnan, Filistin gibi ülkelerden çalışmak için getirilen yabancılardan oluşuyor.

   

  Banana Island

  Zenginlik sadece gösterişten ibaret değil. Yatırımlara olduğu kadara sanata ve eğitime de değer veriyorlar. Nüfusunun `’ı 30 yaşının altında olan ülkede gençler dünyanın en iyi okullarında okuyor ve çoğu birden çok yabancı dil öğrenerek büyüyor. En büyük hedefleri, genç nüfus için daha kaliteli bir gelecek inşa etmek.

  Petrol ve özellikle doğal gaz zengini ülkenin 200 yıl yetecek kadar gazı var, ancak Katar ilerisi için çoktan harekete geçmiş durumda. Ülke 20 milyon dolarlık bir yatırımla güneş enerjisi alanına da adım attı. Kurulacak güneş enerjisi tesisi toplamda 1 milyar dolara mal olacağı söyleniyor. Ayrıca dünyanın yaratıcı insanları ile çalışmak, yatırımcıları ülkelerine çekmek ve turizm rotalarında yer almak için sanatı öne çıkartıyorlar.

  Katar’ın, Ortadoğu’nun kültür, sanat ve eğitim merkezi yapma hedefiyle hareket eden yöneticiler, dünyanın ünlü müzeleriyle rekabet edebilecek iddialı müzeler ve sanat kurumlarıyla birlikte hem çekim alanı oluşturmak hem de kendi genç nüfusunu dönüştürmek istiyor. Esas hedef kendi sanatçılarını yetiştirmek, yaratıcı ve üretken bir nüfusa sahip olmak.

  Güçlü ve sürdürülebilir bir kültürel yapı için büyük emek harcayan ülke, yerel sanatçıların uluslararası bir kariyer yapmaları için girişimlerde bulunuyor. Bunun için Doha’nın tarihi merkezi Souq Waqif yakınlarındaki Eki İtfaiye Binası, sanat atılımının topluma dönük en önemli hamlesi olarak yeniden tasarlanıyor.

   

  World Cycling Championships 2016, Doha

  Katar, 2022 Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapacak. Dünya Kupası için yeni yollar, yeni bir havalimanı, hastaneler, demiryolları, limanlar yapılıyor. Ülke bu modernleştirme projeleri 2022 yılında kadar 200 milyar dolardan fazla harcayacak.

  Bazı stat tribünlerinin bir kısmı, sökülüp takılabilecek dizaynda yapılacak olması nedeniyle Dünya Kupası sonrasında gelişmekte olan ülkelere gönderilerek stat inşasında kullanılabilecek. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren teknolojiyle Dünya Kupası sırasında teknolojiyle sıcaklık 25 dereceye indirilecek.

  Tüm Arap coğrafyasını etkileyen halk ayaklanması olarak bilinen Arap Baharı Katar’ı etkilemedi. Dünyada %0,4’lük işsizlik oranıyla bu alanda dünyada ikinci sırada yer alan ve bu zenginlikteki ülkenin bundan etkilenmesi de pek mümkün değil.

  Son 10 yıldır çok önemli değişim geçirip kendini yenileyen Katar, komşu emirliklerden farklı olarak sadece ekonomiye ve inşaata değil; sanata, kültüre ve sürdürülebilir projelere yatırım yaparak güvenli ve sağlam temellere dayalı bir gelecek kurmaya çalışıyor. Bölge ülkelerine karşı düşmanca bir tutum içine girmeden bağımsız stratejisini sürdürme becerisini ne kadar sürdüreceğini ise zaman gösterecek. Turistik ve ilgi çekici bir destinasyon olarak gelecekte adından çok söz ettireceği, Ortadoğu’nun yükselen bir yıldızı olduğu şimdiden bir gerçek.

  yoldaolmak.com

   


 •  


Yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapınız

 

Facebook Yorumları