•  0
  Söyleşi

  Yaratıcılık Evrenimizde Yepyeni Bir Oluşum: ArtBizTech

    Selin Babila    0        0         Başlığı bildir

  Röportaj: İpek Yeğinsü

   

  Çağımızda dünya hızla değişiyor. Disiplinler arası bariyerler kalkıyor, yaratıcılık ve girişimcilik en değerli beceriler haline geliyor. ArtBizTechbu gelişmeler odağında bir araya gelmiş dinamik bir ekibin heyecanından doğan, yepyeni bir bakış açısını hayata geçiren bir oluşum. Hatta şu sıralar ülkemizde gençlerin yaratıcılığını ve inovasyonu teşvik etmek için bir yarışma düzenliyor. Bu heyecan verici serüveni ArtBizTech ekibinden Emrah Yayıcı ve Özge Çokgezen ile konuştuk.

  ArtBizTech nasıl kuruldu?

  Emrah Yayıcı: ArtBizTech iş dünyasında son dönemdeki en önemli başarı faktörü olan inovatif fikir geliştirme ihtiyacının sanatsal düşünme (artful thinking) ve tasarım odaklı düşünme (design thinking) yardımı ile karşılanabileceği fikrinden doğdu. İş ve teknoloji uzmanları, tasarımcılar, akademisyenler, sanatçılar ve mimarlar gibi farklı disiplinlerden gelen bir ekibiz ve bu disiplinlerin getirdiği farklı bakış açılarını kullanarak inovatif ürün, servis, süreç, mekan ve çözüm fikirleri geliştiriyoruz. Bugüne kadar tasarım odaklı düşünme (design thinking) workshop ve seminerleri düzenlediğimiz elliden fazla kurumda, workshop katılımcılarının farklı düşünme, görsel düşünme ve kavramlaştırma gibi sağ beyin yetkinliklerini hangi düzeyde kullandıklarının önemine şahit olduk. Bu yetkinlikleri tetiklemenin en etkili yollarından biri de Picasso, Da Vinci, Dali, Cezanne gibi önemli sanatçıların başyapıtlarını geliştirirken uyguladıkları sanatsal düşünme pratiklerini uygulamak. Biz de gerek inovasyon çalışmalarımızda gerekse Amazon Kindle’da yayınlanan “Design Thinking Methodology” ve “Artful Thinking” isimli iki kitabımızda sanatı ilham kaynağı olarak ele alıyoruz.

  Misyonu ve vizyonu hakkında bilgi verebilir misiniz? Sanatı bu çerçevede nasıl konumlandırdınız?

  E. Y.: Farklı sektörlere yönelik inovasyon çalışmalarımızın merkezinde sanatsal düşünmenin de olması ArtBizTech’i son üç senedir iş ve teknoloji dünyasının sanatçılarla buluşma noktası haline getirdi. Bu buluşmalarda farklı sektör ve disiplinlerden profesyoneller yaratıcılık, empati, gözlem, doğru soruları sorma gibi yetkinliklerini geliştirirken, artan entellektüellik ve yaratıcılık seviyeleriyle iş dünyasının dar bakış açısından kurtulup iş ve kişisel hayatlarından daha fazla keyif almaya başladılar.

  Şu anda devam eden proje ve etkinlikleriniz?

  Özge Çokgezen: Geçtiğimiz yıllarda meet-uplar düzenliyorduk. 2017 yılında bu meet-up’lara “Art & Innovation Talks” programı başlığında devam ediyoruz. Programın amacı, sanatçının işini üretirken kullandığı bir teknoloji ya da kavram ile aynı teknoloji ya da kavramı iş dünyasında farklı bir bağlamda kullanan firmaları bir araya getirmek, birbirlerinden nasıl beslenebilecekleri konusunda fikir ve ilham veren bir platform sağlamak. Alanlarında yenilikçi ve öncü teknolojiler üreten ya da kullanan firmaların, inovasyon ekiplerinin ve akademisyenlerin konuk konuşmacı olarak yer aldığı program, son yıllarda isimlerini sıkça duyduğumuz başarılı sanatçıları da kapsıyor. 7 Nisan’da 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de “Sürdürülebilirlik ve Sanat” üzerine bir buluşmamız olacak; sizleri de bekleriz.

   

  Peki “bang. prix” yarışma fikri nasıl ortaya çıktı? Değerlendirme kriterleriniz? Beklentileriniz?

   

  E. Y.: Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz “bang. prix”, sanat ve inovasyon dünyasını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Öğrencilere kendi bünyemizde uzun zamandır verdiğimiz proje desteklerini daha geniş bir kitleyle buluşturmak ve bu alanda çalışma yapan gençleri daha görünür kılmak hedefi ile yola çıktık. Hibrid Sanat, Biyo Sanat, Veri Sanatı ve Yeni Medya alanlarında fikir veya çalışması olan, 30 yaş ve altı her gencin katılabileceği bu yarışmaya bireysel ya da ekip olarak başvurulabiliyor. Grup olarak yapılacak başvurularda gruptan bir kişinin 30 yaşını aşmamış olması yeterli. Değerlendirmede eserler kavramsal ve teknolojik bütünlüğün yanı sıra estetik ve inovatif bir çıkarım kriteri gözetilerek değerlendirilecek. Başvurular sanat ve inovasyon üzerine çalışma yapan herkese açık; güzel sanatlar eğitimi alan gençlerin olduğu gibi tıp, mühendislik, mimarlık gibi fakültelerden gençlerin de projeleri geliyor. Biz de disiplinler arası bir ekibiz ve böyle başvuruları görmek bizi heyecanlandırıyor. Şimdiden gördüğümüz ilgi, bu yarışmanın ne denli önemli ve gerekli olduğunu gösteriyor.

  Sanırım yarışma, katılımcılara projelerini geliştirme konusunda destek de içeriyor.

  E. Y.: Aslında “bang. prix” sadece bir yarışma değil; yarışma, mentorluk ve sergi aşamalarından oluşan bir program. 3 Nisan’a kadar devam edecek başvuru döneminin ardından seçilen projeler 10 Nisan’da açıklanacak. Alanlarında öncü sanatçılar, akademisyenler, iş ve teknoloji dünyasından profesyonellerden oluşan mentor ekibimiz, seçilen projelerin üretim aşamasında gençlere destek olacak. 20 Mayıs tarihine kadar tamamlanacak olan projeler 25 Mayıs - 3 Haziran tarihleri arasında 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de, güz döneminde ise Mixer’de sergilenecek.

  Yakın gelecekte yapmak istedikleriniz?

  Ö. Ç.: Bizi en çok heyecanlandıran projemiz bang. prix’yi yurtdışındaki genç sanatçılara ve üniversite öğrencilerine açmak. Şu anda gerekli görüşmeleri gerçekleştiriyoruz; bir sonraki yıl yurtdışından da başvuru kabul etmeye başlayacağız. Bu sayede İstanbul’un adının sanat, teknoloji ve inovasyon kavramları ile anılmasına bir katkımız olacağını umuyoruz. Ayrıca, yarışmanın sergi sürecinde de farklı disiplinlerdeki profesyonellerle teknoloji ve sanat üzerine konuşmalar düzenlemeye devam edeceğiz.

  İpek Yeğinsü

  sanatonline.net

   

   


 •  


Yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapınız

 

Facebook Yorumları