• 0

  Shine'ın efsanevi piyanisti David Helfgott İstanbul'a geliyor

  Selin Babila yayınladı

  Dünyanın en önemli piyanistlerinden biri kabul edilen ve hayatı Oscar ödüllü "Shine" filmi ile beyaz perdeye aktarılan şizofreni hastası David Helfgott İstanbul'a geliyor.

  Bugüne kadar Türkiye'de verdiği tüm konserlerinin biletleri aylar önce tükenen Helfgott'ın bu konserine, İstanbulluların yanı sıra dünyanın birçok önemli tur operatörü de özel turlar düzenleyecek.

  Albümü 4.000.000’dan fazla sattı! 

  Helfgott'un "The Last Great Romantic, Rahmaninov" albümü 4 milyondan fazla sattı ve "Billboard" dergisi tarafından en başarılı klasik müzik albümü seçildi. "Pavarotti futbol fanatiklerine operayı sevdirdi, David de hayatı boyunca hiç klasik müzik konserine gitmeyecek olan insanlara piyanoyu ve klasik müzigi sevdiriyor. Gerçekten de 12 yıl akıl hastanesinde yattıktan sonra hayata karışan bir adamın müziğini hemen hemen herkes merak ediyor. 

   

   

  David Helfgott kimdir?  (The Guardian) Aktör Geoffrey Rush'a "En İyi Erkek Oyuncu Oscar"ını kazandıran "Shine" filminde, ruh sağlığı yerinde olmayan, müzik aşığı bir babanın kendi olamadığı müzisyen kimliğini oğlunda yaşatmaya çalışması ve bu süreçte yaşanan dramlar konu ediliyor. Helfgott'un gerçek hayat hikâyesinden alınan bu senaryonun devamında ise, bir konserde, salonun alkıştan yıkıldığı bir anda, David'in yıllar boyu baskılara maruz kalmış beyninin iflasına tanıklık ediyoruz.Bu olay sonrasında 12 yıl akıl hastanesinde kalan David Helfgott, üstün yeteneği ve uğraşısı sayesinde yeniden yaşama dönüyor.

   

  Program
  Ludwig van Beethoven
  Piano Sonata No. 8, Opus 13, c-minor| „Pathétique“
  Grave/Allegro di molto e con brio
  Adagio cantabile
  Rondo Allegro

  Frédéric Chopin
  Ballade No. 1, Opus 23, g-minor

  Interval

  Franz Liszt

  Hungarian Rhapsody No. 2
  Concert Etude Nor. 3, D Flat Major | „Un sospiro“
  La Campanella
  Mephisto Waltz

  murekkephaber.com


Yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapınız